Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieFB

Przedmowa do drugiego "wydania" Gildii

Fabuła gier Mocy i Magii (na którą składają się cykle "Might and Magic", "Heroes of Might and Magic" oraz wiele dodatków i pobocznych tytułów) zawsze była jednym z najważniejszych filarów Kwasowej Groty oraz - jak pokazała nasza historia - jest również bardzo ważna dla wielu fanów HoMM-MM. Wśród wszystkich wielbicieli gier Mocy i Magii istnieje pewna rozbieżność co do tego, czy w grze typu "Heroes of Might and Magic" ważniejszy jest świat fabularny, kampanie i opowiedziane historie, czy też faktyczne reguły gry i strategia, dla których fabuła i fantasy są tylko formą. Nawet obecni twórcy gier Might and Magic przyznają, że wielu fanów można zaliczyć do jednej z dwóch grup o różnych stanowiskach w tej sprawie. Jednocześnie przyznając to, nie dokonują żadnej gradacji, stawiają ich poglądy na równi i mówią, że będą próbować zadowolić gusta nas wszystkich.

Bez wątpienia każdy ma prawo do własnego zdania. Moje jest takie, że biorąc pod uwagę już ponad 25 lat od stworzenia pierwszej gry Mocy i Magii, w trakcie których tworzono fabułę stojącą ponad kolejnymi częściami gier, ponad ich gatunkami i regułami, łączącą się i przeplatającą, ta fabuła jest w istocie ważniejsza. To ona sprawia, że poszczególne tytuły możemy omawiać wspólnie, że możemy mówić o grach Mocy i Magii w jakże ciekawszy sposób niż omawiając suche reguły, statystyki, współczynniki i strategie.

W rezultacie pojawiła się potrzeba spisania tej fabuły. I choć zadanie to jest praktycznie niewykonalne poza dokonaniem sensownego streszczenia historii z każdej z gier, to jednak zestawienie takie stanowić może interesujący zbiór wiedzy dla wszystkich chcących się zagłębić w tajemnice wszechświata Mocy i Magii. Jeśli jednak jesteś zainteresowany/a całą fabułą, ze wszystkimi szczegółami, to wydaje mi się, że nie ma innej drogi jak zwyczajnie zagrać w omawiane gry zwracając przy tym uwagę na wszystkie - zarówno główne, jak i poboczne - texty.


Uniwersa dwa

Kilka rzeczy trzeba w tejże przedmowie zaznaczyć. Najważniejszą jest fakt, że istnieją już właściwie DWA Wszechświaty Mocy i Magii.

Pierwszy został sworzony przez New World Computing w latach 1985-2002. Praojcem i głównym autorem gier tworzonych w tym czasie był prześwietny Jon van Caneghem, zaś New World Computing było początkowo jego niezależną firmą tworzącą gry, a potem oddziałem firmy 3DO zajmującej się głównie wydawnictwem. W tym wszechświecie wg mnie fabularnie wyróżnić możemy:
1. Sagę Sheltema i Coraka, na którą składa się przede wszystkim 5 pierwszych tytułów Might and Magic
2. Sagę Enroth - kontynentu, na którym przede wszystkim mają miejsce gry Heroes I-II i Might and Magic VI
3. Sagę Antagarichu (z niepisanym dodatkiem Jadame), a więc kontynentów znanych z Heroes III i Might and Magic VII-VIII
4. Sagę Axeoth, w której główną rolę grają Heroes IV i Might and Magic IX

Wskutek wielu różnych wydarzeń firmę 3DO w 2002 roku spotkał smutny koniec - bankructwo, a prawa do serii gier Mocy i Magii zostały wykupione przez giganta branży gier komputerowych, jakim niewątpliwie jest firma Ubisoft. Ponieważ nie otrzymała ona początkowo żadnych "tajemnych pism" o fabule Might and Magic oraz po części chciała stworzyć nową jakość, zdecydowała się na stworzenie odrębnego, drugiego wszechświata na swoje wszystkie przyszłe gry, nie wracając już do historii poprzednich.

W tym wszechświecie, póki co, wyróżnić możemy jedynie sagę Ashan - świata, w którym ma miejsce wielowiekowa fabuła Heroes V-VI.

W przeszłości istniały pewne próby połączenia Ashanu i starego Uniwersum. Na samym początku zresztą być może planowano po prostu wyruszyć na nowe lądy/kontynenty ze świata Axeoth, zamiast tworzyć kompletnie nowy wszechświat. Dowodzi temu najwcześniejsza zachowana koncepcja Ashanu prezentowana obok, gdzie możemy wypatrzeć znajomą z Heroes IV nazwę królestwa ludzi - "Palaedra". Później zaś, w czasach przed premierą Heroes VI, również dało się słyszeć pewne plotki, że może jednak oba wszechświaty zostaną zunifikowane. Ostatecznie jednak - nawet jeśli to rozważano - tak się nie stało... chociaż z drugiej strony zapraszam do RAQ, gdzie omawiam tę kwestię pod nieco innym kątem.
Tak, czy inaczej, decyzje zapadły już dawno temu i w ich wyniku mamy dwa odrębne wszechświaty fabularne.


Chronologiczne Horrory

Jeszcze jeden rozdział tej przedmowy poświęcę na kwestie związane z chronologią. Co prawda nie musimy wiedzieć dokładnie w którym roku dane wydarzenie miało miejsce, ale by poprawnie streścić całą fabułę Mocy i Magii przynajmniej przydałoby się znać kolejność chronologiczną poszczególnych gier. Niestety są z tym pewne problemy. Niektóre z nich omawiam w RAQ, aczkolwiek ostatecznie nie mogę wiedzieć, czy przyjęta przeze mnie kolejność jest na pewno i całkowicie prawidłowa. Istnieją również inne fanowskie koncepcje chronologiczne (np. autorstwa Cepheusa), które polecam sprawdzić dla porównania.

Gry Mocy i Magii w pewnym momencie (a było to po wydaniu dodatków do Heroes III) nieco się "zagmatwały" fabularnie. Zaczęto tworzyć kilka gier równolegle (czasami przez różnych ludzi), powstawało wiele gier "pobocznych" spoza dwóch głównych sag (Might and Magic i Heroes), a na dodatek fabuła kolejnych gier przestała być liniowa. W kilku przypadkach doprowadziło to do tego, że nawet najbardziej wytrwali badacze fabuły Mocy i Magii nie są do końca pewni gdzie i kiedy niektóre z gier mają miejsce.

Początkowo wszystko było jasne - Might and Magic V miało miejsce po Might and Magic IV, a Heroes II kontynuowało historię Heroes I. Dalej trzeba się było nieco zorientować, ale bez większego problemu ustalić można było dalszą przeplatającą się kolejność akcji gier (np. fakt, że Might and Magic VI kontynuuje bezpośrednio historię Heroes II). Aż przyszedł czas "dojenia krowy", jaką dla twórców był sukces Heroes III. Już z drugim dodatkiem do tej gry były małe problemy, bo opowiadał on historię sprzed Restoration of Erathia. I już pierwsze pytanie - czy była to historia również sprzed Heroes II?

Prawdziwym horrorem okazał się jednak cykl Heroes Chronicles, którego fabuła ma rozpiętość około 1000 lat. Niektóre z części nie zostały nawet prawidłowo osadzone w czasie, co powodowało, że fani próbowali ustalić ich chronologię na podstawie szczątkowych danych, trzeciorzędowych tekstów pobocznych - z różnymi rezultatami. Na dodatek, pojawiły się też tytuły takie jak Crusaders of Might and Magic, Warriors of Might and Magic i Legends of Might and Magic, gdzie nie tylko czas akcji, ale nawet miejsce nie zostały do końca sprecyzowane.

W tym opracowaniu przyjąłem następujący pogląd/cel:
Opowiedzieć fabułę Mocy i Magii tak, jak sądzę, że chcieli tego autorzy. Zdarza się, że autorzy również napisali (w grach lub poza nimi) teksty, które czemuś przeczą. Trzeba jednak właściwie ocenić co chcieli przekazać "ogólnie", a co może zostać uznane za niewiele znaczący dla danej gry błąd. Idealnym przykładem jest tutaj ustalenie czasu "Heroes Chronicles: Szarży Smoków".

Ostatecznie jednak rozstrzygnięcie tych wątpliwości opiera się na przyjęciu danego poglądu i na subiektywnej ocenie - przynajmniej dopóki nie skontaktujemy się z twórcami fabuły i nie zapytamy ich osobiście. To zestawienie jest oparte na moim poglądzie i moich ocenach, więc bądźcie gotowi na to, że będziecie mieć w jakimś punkcie inne zdanie. I bardzo dobrze - nikt nie ma monopolu na nieomylność.


Autorzy i Podziękowania

W drugim "wydaniu" Gildii do "sag" dołączyły teksty autorstwa innych osób poza mną - kronikarzy, których świat Mocy i Magii również zafascynował. W chwili pisania tego tekstu są to Irhak - autor "Zwojów Tarnuma", vinius - autor "Sagi Czterech Kontynentów" oraz oczywiście Alamar, który już wielokrotnie spisywał różne opracowania dotyczące fabuły na naszym Forum, czasami tocząc ze mną słowne bitwy ;). Jego opracowania to m.in. "Chronologia Ashanu" i "Starcie Bohaterów".

Dziękuję przede wszystkim im właśnie za nieoceniony wkład do rozwoju Gildii i całej Groty oraz każdemu, kto będzie chciał w podobny sposób pomóc w opisywaniu fantastycznego świata Mocy i Magii.

Dziękuję również innym fanom - głównie zza granicy, którzy poprzez swoje opracowania i posty na innych stronach i forach dostarczyli wiele faktów i materiałów, które z pewnością przyczyniły się do obecnego kształtu Gildii. Ażeby wymienić choć kilku: Cepheus, z którym miałem okazję wymienić kilka bardzo konstruktywnych listów, Ribannah, główna autorka Might and Magic Tribute, Marzhin, obecnie już nie fan, lecz jeden z twórców Heroes VI, czy Demilich, autor jednego z pierwszych kompletnych opracowań na temat gier HoMM-MM (w języku rosyjskim).

Wreszcie - dziękuję również naszym, grotowym fanom i gościom, którzy poprzez swoje zainteresowanie i posty na Smoczym Forum wielokrotnie utwierdzili mnie w przekonaniu, że gry Mocy i Magii to coś więcej niż zasady, strategie i rozgrywki. To wspaniała historia, wokół której można zbudować całą społeczność.


Acid Dragon
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Gildia Mrocznych Tajemnic". Redakcja, kontakt